Wróć do listy

17 stycznia 2019

uprzejmie informujemy, że 17 stycznia 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów MBA, wspólnie z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN, w ramach cyklu "WARSZTATY CZWARTKOWE PRAKTYKÓW BIZNESU".

Opowiedzieliśmy o analizach Big Data jako szansie i wyzwaniu dla nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Obecnie coraz mocniej zaznacza się w praktyce biznesowej obszar analiz danych (ang. big data). Uprzednio wykorzystywane systemy eksperckie (ang. business intelligence), przechodzą transformację do procesu holistycznych analiz danych organizacji, gdzie informacje pochodzą nie tylko z systemów ERP, ale również pozostałych źródeł, w tym źródeł zewnętrznych.
Dane to informacja, informacja to wiedza. Analizy danych są więc nowym, niezależnym źródłem wiedzy o przedsiębiorstwie i jego procesach. Odpowiednio przetwarzane stają się, jak niegdyś informatyka, nieuchronnym źródłem przewagi konkurencyjnej; czy są to dane o klientach (b2c) czy o stopniu automatyzacji, a więc optymalizacji niektórych procesów. Celem referatu jest przybliżenie słuchaczom specyfiki zagadnień Big Data, ze wskazaniem na zastosowania, ale również, omówieniem nowych zagrożeń pojawiających się w tym obszarze.

Warsztat poprowadzi Michał Piętal.

Absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW (magisterium) oraz Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (doktorat). Informatyk; od 10 lat specjalizuje się w tematyce Analytics & BigData. Certified Business Intelligence Professional. Obecnie, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w firmie WLOG Solutions, niedawno delegowany do nowo powołanego start-upu z sektora Legal Tech.  Skutecznie łączy zaangażowanie w biznesie z pracą badawczą, przygotowanie technologiczne i menadżerskie.  Absolwent programu Executive Doctor of Business Administration w INE PAN (III edycja).  Niezależnie, autor publikacji z dziedzin: bioinformatyka oraz prawo własności intelektualnej.  Współpracownik Laboratorium Genomiki Funkcjonalnej i Strukturalnej, Centrum Nowych Technologii UW, ekspert zewnętrzny Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.